העצמה אישית לילדים: כך תעשו זאת נכון

פורסם: 12/7/2020

כהורים וכמחנכים אנחנו שואפים שהילדים עליהם אנו אחראים יגדלו בביטחון עם תחושת ערך עצמי, חוסן וכבוד לאחרים ולעולם הסובב אותם. כמבוגרים, אנחנו יודעים שהתמדה אמיתית ועיקשות חיובית הם תכונות חשובות כאשר החיים הופכים למאתגרים יותר.

ילד שאמרו לו חלילה שהוא טיפש או חסר ערך, יאמין לזה. ילד שמקבל חיזוקים להאמין בעצמו, ועידוד לקחת סיכונים מתוך אמונה ביכולות שלו, יתפתח לנער ולמבוגר בוטח, שמח, מכבד ועמיד באתגרי החיים. אז איך עושים זאת? איך בעצם ניתן להעצים ילדים בצורה נכונה בימנו? הנה מספר טיפים חשובים שכדאי לנסות ולאמץ בשגרת היום-יום בבית או בגן:

1. תנו לילד אפשרויות בחירה - מגיל קטן תנו לילד לקבל החלטות הקשורות אליו ישירות. למשל, אפשרו לו לבחור בין דגני בוקר לטוסט עם גבינה; מברשת שיניים אדומה, כחולה או ירוקה; חולצת טריקו כתומה או מפוספסת. מתן אפשרויות בחירה לילד מעניקה לו גם ׳קול׳, ולפיכך גם אמירה בכול מה שקשור ישירות אליו ולחיי היומיום שלו.
 
2. הקשיבו לילדכם - הקשיבו לא רק לקול של הילד אלא שימו לב גם למצב רוחו ולמה שהוא לא אומר. כשאתם שואלים: ״איך היה היום בגן או בבית הספר?״, התעניינו בשלומו באמת. גלו מה מרגיז או מה משמח אותו. ובעיקר הבטיחו שהילד שלכם יכול להגיד לכם כל דבר ולשאול אתכם כל שאלה שמציקה לו.
 
3. אפשרו לילד לקחת סיכונים - נכון, זה מפחיד, אבל לפעמים עליכם לסמוך על הילד ולאפשר לו לקחת סיכונים. נסו לעצור בעצמכם ולא להושיט יד כשהוא מטפס על העץ. תנו לו לחקור את עולמו וביטחו בו. כך תגדלו ילד שלא יחשוש לעשות בעצמו כל מיני דברים, כשיגדל.
 
4. השתמשו במילים בחוכמה - למעשה העצמת ילדים בצורה אמיתית ונכונה נובעת גם מעידוד שמתמקד יותר בכישרונות ובעשייה היצירתית של הילדים מאשר במראה הפיזי שלהם. אם נוצר ויכוח, כמו שקורה לעתים קרובות, זכרו: אי אפשר לקחת בחזרה את המילים שנאמרו! בחרו את הקרבות שלכם בחכמה כי מילים עלולות להזיק. בלילה, לחשו על אוזן הילד מלים חיוביות כמו: ״באמת אהבתי איך שניסית היום לנגן את הקטע בפסנתר״ או ״אתה תמיד גורם לי להיות גאה בך״. להירדם עם מחשבה חיובית שמצלצלת באוזניים, זה הכי מעצים שיש.
 
5. עודדו את הילד ללכת בעקבות תחומי העניין שלו - לפעמים, האינטרסים של הילד שונים מהאינטרסים של ההורים, אבל אם הילדה שלכם אוהבת לרקוד, או לשחק כדורגל, תתמכו בה ככול שתוכלו. זכרו שלכול ילד יש כישרון ייחודי משלו, וחשוב להתמקד בחוזקות שלו.
 
6. הימנעו מסטריאוטיפים מגדריים - וודאו שהילד או הילדה שלכם מאמינים שהם יכולים להיות או לעשות כל דבר שאליו הם משתוקקים. אין תפקידים מוגדרים לבנים ולבנות! האמינו בילדכם. אין גבולות. הימנעו מסטריאוטיפים מגדריים ואל תיכנעו לשידורי התקשורת על מקומם של בנים ובנות בחברה.
 
7. עודדו התמדה ודבקות במטרה - החיים לא תמיד קלים, אז עודדו את הילד שלכם לנסות, להמשיך ולנסות, עד שיצליחו או עד שיתקרבו למטרה. זה יעזור להם כבוגרים, כשיצטרכו להתמודד עם אתגרים שונים במשפחה, בעבודה ובחברה.

המלצות למאמר  ( תגובות) 
כינוי:
כותרת:
תגובה:
הוסף תגובה >