על תכנים חינוכיים לילדים בטלוויזיה

פורסם: 10/3/2019

במציאות מרובת הערוצים של ימינו מוצעות תכניות רבות לילדים ובני נוער ונשאלת השאלה כיצד ניתן לאתר את התכנים האיכותיים והחינוכיים מתוך כל השפע הזה, והאם בכלל ניתן לקבוע איזו סדרת ילדים היא חינוכית ואיזו לא.

לפניכם מספר פרמטרים שיעזרו לכם לגבש דעה מוצקה וכמה המלצות לתכניות איכותיות במיוחד.
 

בשבח התמימות...

עולמנו הוא ציני ומפוכח ועל מנת לשרוד בו על כל אחד לפתח אסטרטגיות הישרדות ועור עבה. יחד עם זאת חלק מהקסם של הילדות הוא התמימות והנאיביות, ואם יש לנו יכולת לתמוך בתמימות ולהעצים את יכולתם הטבעית של ילדינו להאמין בטוב, נתרום לחיזוק היסודות הבריאים שבנפשם. לכן, כל זמן שהם נהנים מצפייה בתכנים שהמסר שלהם הוא אוהב, מחזק, טוב ומעצים – פרגנו לילדיכם ותנו להם לעשות זאת.

אל תדאגו, עם השנים הם יתבגרו ויהפכו לציניים וביקורתיים, אבל החום והביטחון שתפישת העולם הנאיבית סיפקה להם בילדותם יתמוך בהם בעיתות משבר. סדרות נאיביות ותמימות לדוגמה הן "דובוני איכפת-לי", "תותית", "נילס הולגרסן", "המומינים", "חבורת החצר" וכו'.
 

איכות נוסטלגית!

קימות מספר סדרות ילדים איכותיות במיוחד, שעדיין לא נס ליחן, רובן שייכות לז'אנר של הסדרות התמימות, המשמרות את הקסם של תפישת העולם הילדותית. בין הסדרות הנוסטלגיות נמצאות רגע עם דודלי, ברבאבא, פרפר נחמד, הדרדסים, החיים ועוד. לא את כל הסדרות ניתן למצוא בחבילות הצפייה השונות, אך אם הן קיימות - מומלץ בחום לתת לילדיכם לצפות בהן.
 

ערוצי ילדים

ערוצי הילדים מציעים תכניות המותאמות מראש לילדים. יחד עם זאת גם בערוצים אלו תמצאו סדרות ותכנים בעלי איכויות שונות. בפרטנר טיוי למשל תמצאו בנוסף לערוצי ילדים ונוער ערוץ מיוחד עם תכנים לימודיים לילדים, וביס סטינג טיוי תמצאו מבחר גדול במיוחד של סדרות שונות לילדים ונוער. ערוצי הילדים כוללים את הופ והופ ג'וניור, לוגי, ניקולודיאון, ערוץ דיסני, הופ ילדות ישראלית ועוד. מומלץ להתעמק בתכניו של כל ערוץ כזה, בכדי לבחור את הערוצים  המתאימים ביותר לילדיכם. כמו כן השוו את מה שיש לחבילות הצפייה השונות להציע לילדיכם.
 

קווים כלליים לסינון תכנים לילדים:

א. בחרו בתכניות שאינן מעבירות מסרים שיווקיים ושאינן כרוכות באינספור מוצרי צריכה נלווים. ככל שהמימד הצרכני בתכנית גובר, קיים סיכוי גדול יותר שהמימד הערכי קטן.
ב. העדיפו תכניות שרואות בילד אדם שלם ונבון, אינן "מתיילדות", הקולות אינם צורמניים וצעקניים, והתוכן מכבד את האינטלקט והתבונה הטבעיים של הילד, ומעודד את סקרנותו.
ג. השתדלו להימנע מתכנים אלימים עד כמה שניתן. נכון שבסופו של דבר לא תוכלו למנוע מילדיכם לצפות בתכנים אלימים לנצח, אך כמה שניתן  לדחות זאת – כך ייטב.
ד. תכניות לימודיות , המעבירות תכנים שקשורים לאנגלית, מדע ומתמטיקה הן מבורכות, אך יש לבדוק שהן באמת מעניינות את הילד, אחרת לא יפיק מהן את התועלת המצופה.

המלצות למאמר  ( תגובות) 
כינוי:
כותרת:
תגובה:
הוסף תגובה >