איך להפוך את חדר הילדים למקום שנעים לבלות בו?

פורסם: 6/8/2018

עיצוב חדר ילדים הוא אתגר מיוחד, בעיקר בגלל שאנו נדרשים להתאימו לצרכיו של הילד הגדל בכל שלב מחדש.

אם בתחילת דרכו, חדר הילדים משמש כחדר תינוקות בו הילד כמעט אינו משתמש באופן פעיל, עם השנים הופך חדר הילדים להיות מקום המפלט של הילד, מקום בו הוא יכול לשחק ולישון בנוחות ובהנאה.

בבואנו לעצב את חדר ילדנו, עלינו להקפיד הקפדה על מספר כללים, חשוב להקפיד להשתמש בצבעים בריאים, בריהוט העומד בתקנים וללא פינות חדות ולחסום נקודות חשמל שיכולות להיות מסוכנות.

למה חשוב לשים לב במיוחד?

לא כל הריהוט בחדר הילדים משמש ישירות את הילד. ארון בגדים לתליית שמלות לילדות וחליפות בנים, הם דוגמה לרהיטים בהם משתמשים בעיקר ההורים ולכן הגודל והמידות שלהם פחות משפיעים על נוחות הילד. רהיטים כמו שולחן ציור, כיסא או מיטה משמשים את הילד ולכן חשוב להתאים אותם למידות קטנות כדי ליצור תחושה של ביטחון ונוחות ויכולת תנועה חופשית.

מרבית הילדים נהנים לארח חברים או בני משפחה למשך הלילה, לכן כדאי לוודא כי השארתם בחדר מקום להוספת מזרונים או שרכשתם מיטת ילדים נפתחת. בבואכם לבחור את הצבעים שעל הקירות עליכם לזכור כי חדרי ילדים הם המקום אידיאלי לשימוש בצבעים רבים, אבל חשוב לשלב את הצבעים באזורים שניתנים לתחלופה בקלות, בנוסף ניתן לשלב  גם ציורי קיר ומדבקות צבעוניות שיעזרו לפתח את הדמיון. ההמלצה לרוב היא לבחור גוונים שמשדרים רוגע ושלווה, הבחירה הקלאסית היא לשלב בחדרי הבנות צבעי ורוד ובחדרי הבנים צבעי כחול אבל אל תשכחו שישנם עוד צבעים שיכולים להיות מתאימים כמו סגול, ירוק, צהוב, ועוד.

כיום קיימים צבעים קלים לניקוי (טביעות ידיים, ציורים על הקיר וכו') ולכן מתאימים יותר לחדרי ילדים. לוחות מחיקים או לוחות גיר הן פתרון עיצובי ופרקטי, ילדכם יוכל לצייר כאוות נפשו ללא פגיעה בקיר וכן להוסיף עיצוב מקורי משלו. אפשרות נוספת בבואנו לעצב את חדר הילדים הוא לבחור "נושא" ולעצב את החדר בהתאם לדוגמא "עולם הנסיכות": החדר יכיל גוונים ורודים, ועל הקירות נוכל להדביק מדבקות קיר של דמויות מעולם הנסיכות, המיטה תהיה בעיצוב נסיכות וכך גם כל הפרטים המשלימים הכריות, השטיח, המצעים והווילונות וכו'.

לא לשכוח מקומות אחסון...

מקומות אחסון הם חלק מאוד חשוב בחדר הילדים מפני שהם מסתירים ומארגנים את כל הצעצועים הרבים שיש לילד. ניתן לשלב מספר פתרונות אחסון כמו קופסאות פלסטיק שקופות וגדולות, הדום מעוצב שנפתח לקופסת צעצועים ומדפים פתוחים שיכולים לשמש לאחסון ולקישוט. חשוב לציין כי יצירה של מקומות אחסון נוחים ושימושיים תעודד את הילד לקחת חלק פעיל בסידור החדר. חשוב מאד, שפתרונות האחסון ישאירו  מספיק מקום בחדר לכל הריהוט והאביזרים המשלימים וכן יאפשרו מספיק מרחב בחדר כך שלילדנו יישאר מספיק מקום לשחק עם חברים בחדרו.

פתרונות אחסון נוספים יכולים להיות ארון מעוצב עם אזור מיוחד לתליית שמלות לילדות, כוורות, מדפים תלויים, מיטה עם מקום לאחסון צעצועים ומצעים ועוד. פינת לימודים היא דבר הכרחי בחדר הילדים, הפינה יכולה לשמש להכנת שיעורי בית ,עבודה על המחשב, ציור, קריאה ועוד. על פינת הלימוד להיות שימושית ולא עוד אביזר עיצובי שלבסוף יוותר ללא שימוש.

כמו בכל חדר אחר בבית, גם בחדרי הילדים מומלץ לחלק את התאורה לראשית ומשנית. גוף תאורה ראשי התלוי במרכז החדר יכול להיות הזדמנות עיצובית להכניס המון צבע ועניין בחלל, וכמובן שניתן לשלב גופי תאורה גדולים וצבעוניים בצורות אהובות על הילד. התאורה המשנית בחדר ממוקמת בשני אזורים עיקריים, הראשון הוא באזור שולחן העבודה כדי לספק לילדים אור נוסף בזמן ציור, משחק או הכנת שיעורי בית, והמקום השני הוא מנורת לילה שנועדה לספק לילדים הרגשת ביטחון ונוחות במשך הלילה.

הדבר הכי חשוב בעיצוב החדר הוא שיתוף ילדכם בכל התהליך למן ההתחלה.
על ילדכם להיות שותף בבחירת הצבעים, הריהוט ובכל הפריטים, כי בסופו של דבר החדר הוא שלו ובשבילו.

טיפים נוספים:
- צבע נטול עופרת: צבע ללא עופרת נחשב לבריא ובטוח לשימוש בחדרי ילדים
- מיטת ילדים נפתחת: נקראת לעיתים גם "מיטת אורח" או "מיטת חבר" וכוללת מגירה נשלפת בחלקה התחתון, המכילה מזרון נוסף – פתרון מושלם לאירוח חבר או קרוב משפחה.
- ריהוט ניטרלי: ריהוט בצבעים בסיסיים כמו לבן, קרם או שמנת שנועד להשתלב בעיצוב משתנה של חלל מסוים. ריהוט זה נשאר בדרך כלל לאורך שנים רבות ולכן הוא צריך להתאים למגוון אפשרויות.
- ריהוט מחומרים קלים לניקוי: מגוון חומרים חכמים שאינם סופגים כתמים, מתאימים לעבודה עם חומרי ניקוי ועמידים בפני נזקים ושימוש.

המלצות למאמר  ( תגובות) 
כינוי:
כותרת:
תגובה:
הוסף תגובה >