קריירה לטיפול לגיל הרך מתחילה בקורס מקצועי

פורסם: 29/3/2018

החלטת להפוך את האהבה הגדולה שלך לפעוטות למקצוע של ממש? הדרך מתחילה בקורס מטפלות לגיל הרך סוג 1 – תכנית לימודים המפוקחת על-ידי משרד הכלכלה ומקיפה לימודי תיאוריה מרתקים והתנסות מעשית חשובה במעונות יום.

אם פעם הנושא עוד עטה על עצמו מעט ערפל, הרי שכיום ברור לכול כי ישנו קשר מובהק בין התפתחותם ההתנהגותית, הרגשית, החברתית והקוגניטיבית של תינוקות ופעוטות לבין הסביבה שבה הם גדלים. כך למעשה, אנשי החינוך המצויים באינטראקציה רציפה עם תינוקות ופעוטות לאורך מרבית שעות היום, מחזיקים לא רק באחריות להשגיח על ביטחונם ולספק תיאבונם, אלא גם ובעיקר ביכולת לתרום להם תרומה מכרעת בתקופה הקריטית שבין הגילאים 0-3 שנים.

כדי לענות על מכלול הצרכים הפיזיולוגיים והמנטליים של הפעוטות, מטפלים ומטפלות לגיל הרך נדרשים לעבור בהצלחה קורס מטפלות סוג 1, תכנית המפוקחת על משרד הכלכלה, כוללת התנסות מעשית חשובה ומעניקה תעודת גמר מקצועית המאפשרת השתלבות במעונות יום ומשפחתונים. המשך המאמר כתוב בלשון נקבה, אך פונה ומתאים לשני המינים.

רגע לפני, כיצד בעצם נראית עבודתן של המטפלות?
נהוג לחשוב שמטפלות לגיל הרך הן משגיחות שממלאות את מקומם של ההורים במהלך היומיום ומספקות את צרכיהם השונים דוגמת שנת צהריים, אוכל, עשיית צרכים וכמובן ביטחון. רק זה לכשעצמו הינו תחום אחריות עצום הדורש שימת לב בכל רגע נתון וערנות מתמדת, אך למעשה מטפלות מחזיקות גם בידע מקצועי המאפשר להן להקים ולתחזק מערך חינוכי נכון. אז מה זה אומר בפועל?

כדי ליצור סביבה חינוכית נאותה חשוב שהמטפלות ידעו כיצד לבנות מערכים חינוכיים שונים, הפעלות וגירויים שיסייעו להתפתחותם החברתית, הרגשית והקוגניטיבית של הפעוטות. בקורס מטפלות נלמדות גישות פסיכולוגיות התפתחותיות וחינוכיות הנדרשות לביצוע מלאכת מחשבת זו הכוללת בניית מערכי שיעור רב-שנתיים, הפעלות דרך מוסיקה (ריתמיקה), שימוש בספרות ילדים, ציור ואומנות ועוד.

ההעמקה בגישות החינוכיות במסגרת הקורס אינן נוגעות רק לפיתוח החינוכי ומטרתן גם להקנות למטפלות כלים מקצועיים שיסייעו להן לזהות "נורות אדומות" בעת הצורך. למרבה הצער, תמיד מערכת החינוך תהיה גם הגורם שיהיה מוכרח לזהות מקרים הדורשים התערבות חיצונית דוגמת נושאים הנוגעים לשירותי הרווחה או בעיות התפתחותיות שמומלץ לטפלן כבר בשלבים המוקדמים.

במה הקורס מתמקד?
לאור האחריות הרבה המוטלת על כתפיהן של המטפלות, תכנית הלימודים נחשבת למקיפה במיוחד והיא אורכת כ-800 שעות לימוד. כאן המקום לציין כי משרד הכלכלה מכיר במטפלות המגיעות עם רקע קודם ומאפשר תכנית לימודים לבעלות רקע האורכת כמחצית מן הזמן. תכנית הלימודים נחלקת להרצאות תיאורטיות מקיפות ותקופת סטאז' מעשי במעונות יום מפוקחים המעניקים למשתתפות ניסיון מעשי חשוב ויקר ערך לקראת ההשתלבות בשוק העבודה.

בין הנושאים הנלמדים במהלך התכנית ניתן למנות: פסיכולוגיה התפתחותית, גישות חינוכיות ואסכולות שונות בחינוך, לימודי תזונה לפעוטות, שמירה על היגיינה, יצירת מערכי שיעור, מוסיקה ככלי עזר חינוכי, עזרה ראשונה, ספרות ילדים, תחזוק מעון היום, דידקטיקה, יצירת סביבה בטוחה, התפתחות פיזיולוגית, זיהוי מצוקות ועוד. רק לאחר סיום הסטאז' והעמידה בבחינות החיצוניות הנערכות על-ידי משרד הכלכלה, יקבלו בוגרות הקורס תעודת גמר מקצועית המוענקת על-ידי משרד הכלכלה ומהווה גושפנקא חשובה להשתלבות מקצועית.

לאן ניתן להמשיך?
כמו הכשרות מקצועיות רבות אחרות, גם תכנית לימודים זו נחלקת ללימודי בסיס וללימודים מתקדמים. בוגרות שצברו ניסיון מעשי של שנה ומעלה יכולות להמשיך ללימודי מטפלות סוג 2 – תכנית החוזרת מעט על החומר הנלמד אך מתמקדת בעיקרה בהקניית מיומנויות ניהול חשובות לתחזוק וניהול מעונות יום עבור אלו המבקשות להתקדם לתפקידים בכירים. תחום זה הוא גם פתח לעולם מרתק אותו ניתן להמשיך באקדמיה עם תארים לחינוך לגיל הרך הפונים לאלו המבקשות להשתלב בגנים פרטיים וציבוריים.

המלצות למאמר  ( תגובות) 
כינוי:
כותרת:
תגובה:
הוסף תגובה >