פציעת ילד בגן - מה עושים?

פורסם: 26/2/2018

מרבית ההורים שולחים את ילדיהם הקטנים לגני ילדים והפעוטונים משעות הבוקר ועד לשעות הצהריים או אף אחר הצהריים.

מוסדות חינוך אלו אמורים להיות בטוחים עבור הפעוטות והילדים השוהים בהם, אך ברובם אין בהכרח פיקוח על גני ילדים ולכן קורה לא אחת במחוזותינו כי ילדים נפצעים כתוצאה מתאונות שונות בנסיבות מצערות.

תאונות ילדים (המונח המקצועי נקרא "תאונות תלמידים") עלולות להוביל לנזקים פיזיים ואף נפשיים קשים ובמקרים חמורים גם לבלתי הפיכים. בשל כך, מרבית גני הילדים והפעוטונים אשר פועלים על פי חוק בישראל, נוהגים לבטח עצמם בפוליסות ביטוח תאונות אישיות לילדים, פוליסות שהינם מחוייבים להחזיק ברשותם כורח החוק והרישיון הניתן להם לפעילותם.

פוליסות אלו נרכשות ומוסדרות אל מול חברות הביטוח הפרטיות ומספקות מענה ביטוחי למקרי תאונות ופציעות ילדים במהלך שהותם בגן והורי הילדים יכולים להגיש תביעה לפיצויים בגין התאונה והפגיעה בסיוע המוסד החינוכי האחראי. חשוב לציין כי ההורים כמובן משלמים פרמים בעבור ביטוח זה במסגרת תשלומי החובה השנתיים למוסדות והרשויות.


מה מכסה פוליסת הביטוח?

פוליסות הביטוח מספקות מענה לילדים מגיל 3 ועד 18 ונותנות כיסוי גם לאחר שעות הפעילות של הגנים כאשר הילדים נמצאים בביתם, אצל חברים או בכל שטח ציבורי אחר. תקרת סכום הפיצויים הניתנים במקרים אלו על ידי חברת הביטוח הינה קבועה ומשולמת גם כאשר הילד עצמו אינו "אשם" בפציעה ו/או נהג בחוסר זהירות.

פוליסות אלו אינן מכסות פגיעות כתוצאה מפעילות טרור/מלחמה או תאונות דרכים, לרבות כאלו שמאורגנים בהסעות יום יומיות או במסגרת טיולים של המוסדות. במקרה של תאונות דרכים ניתן לתבוע את חברות הביטוח המבטחות את כלי הרכב. הפוליסה איננה כוללת גם תביעות נזיקין בגין מחלות שמקורן איננו מפגיעות גופניות הכלולות בפוליסה. הפיצוי הבסיסי נכון לשנת 2018 עומד על סכום של כ-400,000 ש"ח כאשר ניתן להגיש תביעה מסודרת עד לפרק זמן של 7 שנים מיום שהתלמיד/ילד הגיע לגיל 18, אם וכאשר.
 

ומה לגבי תביעת נזיקין?

בנוסף לתביעת פוליסת הביטוח, ניתן עקרונית גם להגיש תביעות נזיקין כנגד המוסד החינוכי ובכלל זה נגד הגננת הראשית ו/או מנהלת המוסד, וכן גם נגד הרשות המקומית האחראית. במקרה של תביעת נזיקין, אין כל הגבלה על גובה הפיצויים שניתן לקבל אך נדרש להוכיח משפטית אחריות הנתבע לגרימת התאונה, דבר שאין צורך להוכיח בתביעת פוליסת ביטוח החובה הממוסדת. יחד עם זאת ובמקרים רבים, מתעוררים לרוב ויכוחים בין שני הצדדים הנוגעים על עצם הגשת התביעה, מהותה, חלקים בה ועל פרטים נוספים. חברות הביטוח תשלמנה כספים רק לאחר שיתברר למעלה מכל ספק שיש עילה לתשלום.

במקרים בהם קיים סירוב מצד חברות הביטוח להכיר בתביעה, יש צורך לתבוע את הכספים בבתי דין המיועדים לכך. בנקודת זמן זאת מומלץ לפנות ולהסתייע בשירותיו של עו"ד נזיקין המתמחה בתאונות תלמידים וילדים, אשר יבדוק משפטית את המקרה לעומקו וייעץ לגבי מידת הכדאיות בהגשת תביעה שכזו. במידה וקיימים סיכויי זכייה גבוהים או סבירים, תידרש החלטה מצד התובעים ועורך הדין יכול לטפל בכל הליכי התביעה כאשר לרוב יעשה זאת בניסיון לקבלת פיצוי כספי לפני הגשת תביעה משפטית. האופציה של הגעה לבתי המשפט נעשית רק לאחר שמתברר כי חברת הביטוח איננה מוכנה להידבר בשום צורה פרקטית אמיתית.

>> יש לכם שאלות נוספות בנושא? זקוקים לייעוץ בעניין? לחצו כאן.

המלצות למאמר  ( תגובות) 
כינוי:
כותרת:
תגובה:
הוסף תגובה >